Poślizg asymetryczny
W zasadzie to wszyscy traderzy wkładają bardzo dużo pracy w budowę swoich systemów transakcyjnych oraz opracowywania metod zawierania transakcji na wszystkich rynkach lewarowanych oraz akcji. W bardzo wielu przypadkach stworzenie strategii trwa wiele lat i wymaga olbrzymiego poświęcenia. Ponieważ jest to bardzo czasochłonne i wymagające przedsięwzięcie, jako klienci wymagamy od naszego brokera rzetelnej i uczciwej obsługi naszych zleceń. Wynika to nie tylko z profesjonalizmu świadczonych usług, ale także stanowi wymóg prawny MiFID 1/2 i równoważnych przepisów, które określają, w jaki sposób brokerzy powinni realizować swoją odpowiedzialność powierniczą wobec swoich klientów.
Zgodnie z obowiązującymi wymogami broker instrumentów pochodnych zobowiązany jest do przeprowadzania transakcji w najlepszym interesie swoich klientów. Przepis ten jest jednak zaburzony przez zjawisko opóźnienia wykonania ceny zwane poślizgiem (ang. slippage). Zdarzenie to najczęściej występuje w okresach niskiej płynności na rynku lub w okresach danych ekonomicznych. W pierwszym przypadku cena skacze z poziomu na poziom omijając gwałtownie miejsca w których nie ma wystarczającej liczby zleceń lub nastąpiła luka cenowa . W drugim przypadku cena zmienia się w tak szybkim tempie, że w momencie złożenia zlecenia praktycznie już nie istnieje. W związku z tymi zdarzeniami broker może wystosować do nas prośbę o akceptację nowej ceny, lub zgodnie z regulaminem oraz standardowymi praktykami zrealizować nasze zlecenie po pierwszej możliwie najlepszej dostępnej cenie.
Poślizg taki może wystąpić zarówno na korzyść jak i niekorzyść tradera. Zazwyczaj wiele platform, a w tym MT4 posiada funkcję określenia w punktach widełek takiego poślizgu. Jeśli wychodzi on poza określone parametry wówczas nasze zlecenie zostaje anulowane. W ramach realizacji przepisów prawa narzuconych przez organy nadzoru, w wielu jurysdykcjach brokerzy typu Market Maker stosują odgórnie symetryczny parametr odchyleń dla tego rodzaju poślizgów, co oznacza, że po przekroczeniu zdefiniowanych widełek nasza transakcja zostanie automatycznie anulowana. W przypadku brokerów ECN interakcja platformy z rynkiem musi być na tyle wydajna aby wykluczała działalność na szkodę swoich klientów.
Oczywiście, żaden broker nie ponosi odpowiedzialności za opóźnienia w przesyłaniu zamówień, które są poza jego kontrolą, a które powodują, że system transakcyjny odzwierciedla cenę w momencie, gdy zamówienie klienta dociera do platformy, która jest inna niż cena w momencie złożenia zamówienia przez klienta. Jednak, aby uniknąć naruszenia przepisów należy jednolicie stosować ustawienia poślizgu, niezależnie od kierunku, w którym zmienił się rynek. Ustawienie takiego parametru asymetrycznie pozwala już manipulować ceną ze szkodą dla klienta, a z korzyścią dla brokera. W głównej mierze polega to na tym że pozytywny poślizg jest ograniczony do pewnego stopnia, a negatywny jest nieograniczony co automatycznie zwiększa zyski brokera a pogłębia straty klienta. Tego rodzaju praktyki manipulacyjne stanowczo zostały potępione i zakazane przez czołowe organy nadzoru takie jak amerykański NFA, brytyjski FCA czy nasz rodzimy KNF.
- Rys. Asymetryczny poślizg cenowy
Dlatego też w ramach stosowania wysokich standardów, honoru handlowego oraz sprawiedliwych zasad handlu w prowadzeniu działalności na rynku walutowym brokerzy zobowiązani są do ujawnienia stosowanego parametru slippage, do stosowania tego parametru w sposób jednolity oraz przedstawienia pisemnych procedur dotyczących praktyk związanych z poślizgiem, a nawet opisu wydajności rachunków demo. Oczywiście w różnych jurysdykcjach rozmaicie to wygląda. Z komunikatem KNF dotyczącym ryzyka wystepowania poslizgów oraz norm prawnych obowiązujących w Polsce możemy zapoznać się pod poniższym linkiem.
Komunikat KNF z dnia 25 kwietnia 2017 roku >>
Autor: Dariusz Kaniewski
- Kliknięć: 2103