Przejdź do głównej treści

Dla kogo jest skalping?

Jeżeli wiemy mniej więcej na czym polega skalpowanie i znamy ogólną definicję, to powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, dla kogo nadaje się tego rodzaju system inwestycyjny? Na pewno nie jest to system dla osób opierających swój trading na dobrych i pobożnych życzeniach. Skalping jest systemem dla realistów, którzy mają dobrze opanowane podstawy analizy technicznej oraz fundamentalnej. Jest zatem dla osób doświadczonych którzy rozumieją, że w pewnych sytuacjach nie ma czasu na czekanie i patrzenie co cena zrobi, i czy dotrze do zlecenia „Take Profit" albo wybije „Stop Lossa". Skalping określa jasno zasady tradingu. Albo rynek idzie w twoją stronę, albo tniesz transakcje i nie ma żadnych sentymentów. Tutaj gra się podwyższonym wolumenem i nie można sobie pozwolić na jakiekolwiek straty czy oddawanie zysków.

Skalping jest także systemem dla osób konsekwentnych i stanowczych ale nie bez przesady. Żelazne zasady tak często demonizowane przez niedoświadczonych traderów, w skalpingu nie sprawiają aż tak wielkich trudności. Konsekwentny trading polega tutaj na zawieraniu transakcji w sposób bardziej mechaniczny co znacznie ułatwia stosowanie dyscypliny. W skalpingu nie ma miejsca na tzw. nosa. Jest to trading czysto spekulacyjny. Zazwyczaj gra się godzinne lub dwu godzinne sesje, podczas których stanowczo otwiera się pozycję. Tutaj nie musimy się zastanawiać w którym kierunku podąży cena. Systemy skalpingowe są tak proste i logiczne, że zazwyczaj zostają sprowadzane przez programistów do form algorytmicznych, wykorzystywanych następnie przez roboty w tradingu HFT (High-frequency-trading). Ale jest to już zupełnie inna kwestia, która nie jest przedmiotem bieżącego tematu.

Skalping jest wreszcie dla osób, które są energiczne i potrafią szybko reagować. To czy zamkniemy pozycję z zyskiem czy stratą, w skalpingu często zależy od refleksu oraz zdolności obserwacji i wyjątkowego skupienia. Istnieją rozmaite formy skalpingu. Wachlarz jest naprawdę zróżnicowany. Zaczyna się od czystego wykresu poprzez rozmaite wskaźniki, aż do dziwacznych na pierwszy rzut oka hybryd price action i trend followingu. Niemniej w czystym skalpingu zysk uzależniony jest w znacznej mierze od sposobu prowadzenia pozycji. W przypadku sygnału przeciwnego do kierunku transakcji skalper ma ułamek sekundy na reakcje. Wymaga to więc nie tylko odpowiedniego refleksu ale także właściwego skupienia, a co za tym idzie dbania o higienę własnego umysłu i odpowiedniego stylu życia.

Innymi słowy profesjonalny skalper jest jak doktor chirurgii, który musi wykonać skmplikowaną operację. Jeśli zadrży mu reka i wykona niepoprawne cięcie to skutki tego mogą być opłakane. Podobnie jest na rynku. Kiedy skalper otwiera transakcje to niejednokrotnie musi podejmować trudne decyzje dotyczące, głównie związane z zamykaniem pozycji. Nie ma jednak co demonizowac tego stylu inwestycji ponieważ wszystkiego można się nauczyć i to w rozsądnym czasie.

Autor:Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 1327