Skip to main content

Testy i statystyki

Zanim zaczniemy poważnie handlować w pierwszej kolejności powinniśmy przeprowadzić testy naszego systemu. I nie chodzi tutaj o sprawdzenie czy system działa, czy nie, tylko tak naprawdę testujemy samych siebie. Ponieważ wiele błędów wynika z niezrozumienia systemu, testy mają za zadanie sprawdzić czy potrafimy właściwie posługiwać się narzędziami do skalpowania, oraz rozumiemy całą ideę. Co z tego, jeżeli przeczytamy ebooka, weźmiemy udział w profesjonalnym szkoleniu skoro nie do końca rozumiemy co tak naprawdę robimy.

Wreszcie testy systemu pozwolą nam uwierzyć dlaczego skalping jest skutecznym narzędziem do zarabiania pieniędzy na rynku, a przede wszystkim w jaki sposób powoduje przyrost naszego kapitału. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne, ponieważ da nam pewność siebie a przez to wyeliminuje niepotrzebny stres, dzięki czemu już nigdy nasza ręka nie będzie się nam trzęsła podczas otwierania transakcji.

Podczas testów nie tylko nabieramy wiary w siebie, ale także przygotowujemy materiał statystyczny, który pozwoli nam opracować odpowiedni Trading Plan skrojony na miarę naszych zdolności manualnych, charakteru czy osobowości. Musimy skrupulatnie zawierać wszystkie transakcje bez względu na wynik. Dopiero po przeprowadzeniu co najmniej 100 wejść i wyjść, możemy ustalić warunki w jakich zawarliśmy zyskowne transakcje, skuteczność oraz poziom ryzyka. Tak przeprowadzone testy pozwolą nam ustalić zasady, wyeliminować błędy oraz ostatecznie sformalizować nasz system, którym będziemy posługiwać się na rynku. Dodatkową cechą przeprowadzanych testów jest budowanie własnego doświadczenia, które o ile wejdzie nam w krew z łatwością będziemy mogli powielać na koncie realnym.

Najważniejsze dane jakie powiniśmy zebrać podczas testowania naszego systemu to m.inn.

1. Ilość transakcji stratnych
2. Ilosć transakcji zyskownych
3. Najdłuższa seria stratnych transakcji
4. Najdłuższa seria zyskownych transakcji
5. Średnia skuteczność
6. Średnia strata
7. Stosunek zysków do strat tzw. Profit factor
8. Wolumen transakcji
 
Dysponując tymi danymi możemy już dokonywać podstawowych obliczeń matematycznych w celu uzyskania szerszego obrazu naszej strategii.
 
Autor: Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 1085