Skip to main content

Papierowe wykresy

W dobie globalizacji i komputerów drukowanie wykresów na papierze już dawno odeszło do lamusa. I chociaż wydaje się, że jest to relikt minionej epoki wielu traderów po dziś dzień korzysta z tego narzędzia. Wbrew pozorom papierowe wykresy powoli zostają odkryte na nowo. Jak się okazuje, wykresy te pozwalają nam wyjść poza ekran monitora i zobaczyć to czego normalnie nie widać. Papierowe wykresy  odkrywają przed nami zupełnie inna perspektywę, zwiększają naszą percepcje i zakres postrzegania ceny. Nie każdy ma do dyspozycji wysoka rozdzielczość ekranu. Np. właściwości monitora które są dostępne w najnowszych laptopach są niewystarczające do oceny sytuacji. Co z tego że mamy najwyższą możliwą rozdzielczość jaka jest dostępna w tego rodzaju urządzeniach, skoro widzimy o polowe mniej a przez to częściej błędnie oceniamy sytuację.

Wysoka rozdzielczość papierowych wykresów to tylko jedna z zalet. Inna to łatwa możliwość wglądu w historie i zrozumienia co aktualnie robi cena. Dzięki papierowym wykresom możemy nabrać pewności i zaufania do metodologi którą się posługujemy, oraz zrozumienia zachowania ceny. Tego niestety nie widać na ekranach monitorów w takiej perspektywie jak na papierowym wykresie. I wcale nie chodzi o to ażeby ciągle korzystać z papierowych wykresów. Od czasu do czasu analiza za pomocą tego narzędzia ułatwia później orientację na ekranie monitora i ustalenie siły wiodącej. Wielu osobom pomogło to przede wszystkim identyfikować takie miejsca na wykresie gdzie dochodzi do skrzyżowania interwałów czasowych. Są to niezwykle istotne miejsca, wręcz kluczowe. Cos podobnego jak węzły komunikacyjne gdzie droga podrzędna łączy się z autostradą, tyle ze tutaj dochodzi do styku interesów małych i wielkich inwestorów. To właśnie w pobliżu tych punktów, wszystkie strefy zazwyczaj pękają jak bańki mydlane a następnie zostają rozjechane przez przysłowiowe buldożery....

Wszystkim, którym się podoba taka forma tradingu, studiowania wykresów etc. polecam drukowanie wykresów 1-dno min. 15-sto min. 1H, 4H itd. W celu pobrania gotowych już do wydruku przykładowych wykresów możesz kliknąć poniższy klawisz.

Pobierz wykresy

Autor: Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 2880